U nás falšujú dvestoeurovku, v eurozóne päťdesiatku

Autor: Šimon Biroščák <simonko.ok(at)gmail.com>, Téma: Financie, Zdroj: aktualne.sk, Vydané dňa: 04. 08. 2008

 Ani najmodernejšie ochranné prvky a špeciálny papier neuchránia eurobankovky pred falšovaním. Typickým príkladom je najfalšovanejší typ bankovky v eurozóne v hodnote 50 eur (1 506,30 Sk), či na Slovensku 200-eurovky (6 025, 20 Sk).Pred falšovaním im nepomohol ani medailón s hologramom a opticky premenlivá farba, ktoré obsahujú všetky eurobankovky od 50 eúr vyššie.

"Za prvý polrok bolo na Slovensku zadržaných 86 falzifikátov dvestoeuroviek, 46 falzifikátov 50-eurových bankoviek a 25 kusov stoeurových bankoviek. Spolu bolo zadržaných 160 kusov falzifikátov eurových bankoviek," uviedla pre Aktuálne.sk Jana Kováčová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska. To znamená, že dvestoeurová falošná bankovka bola na Slovensku zadržaná častejšie ako všetky ostatné eurobankovky dohromady.

Falzifikáty v eurozóne

V krajinách eurozóny bolo v prvej polovici roka 2008 podľa Kováčovej z obehu stiahnutých spolu 312-tisíc falzifikátov eurových bankoviek.

"Pri porovnaní týchto údajov s počtom pravých eurových bankoviek v obehu je počet falzifikátov v skutočnosti veľmi nízky," tvrdí Kováčová.

Počas prvej polovice roka 2008 bolo v obehu v priemere 11,5 miliárd eurobankoviek. Najčastejšie boli sfalšované 50-eurovky a spolu s dvadsiatkou a stovkou to predstavovalo približne 90 percent všetkých falzifikátov.

"Prevažná väčšina falzifikátov, až 98 percent, zadržaných v druhej polovici roka 2008 pochádza z krajín eurozóny, aj keď tento podiel je o niečo menší ako v predchádzajúcich obdobiach. Približne pol percenta falzifikátov bolo nájdených v členských štátoch EÚ nepatriacich do eurozóny a zvyšok v ostatných častiach sveta," zhrnula Kováčová.

Ochranné prvky

Pravosť bankovky si môže občan overiť jednoduchou skúškou hmatom, naklonením a pohľadom. Okrem toho bankovky obsahujú ochranné prvky viditeľné pod ultrafialovým svetlom.

Základnými ochrannými prvkami pre bežného občana je hĺbkotlač, ochranný prúžok, prúžok s hologramom, vodoznak, zlatistý pruh a opticky premenlivá farba a sútlačová značka. Tá je umiestnená v ľavej hornej časti lícnej strany bankovky.

Pri pohľade na sútlačovú značku proti svetlu sa obrazce na lícnej a rubovej strane navzájom dopĺňajú a vytvárajú nominálnu hodnotu bankovky.

Najbežnejšia používanou je skúška pohľadom na bankovku proti svetlu. Ďalšou možnosťou je skúška naklonením bankovky a skontrolovať tak holografický krúžok, pri 50 a viaceurových bankovkách medailón s hologramom.